Dan ljudskih prava

Dan ljudskih prava obilježava se na dan kada je potpisana deklaracija o ljudskim pravima 1948.godine i povodom obilježavanja Dana ljudskih prava , učenici 2a i 2b razreda Gimnazije “Dr. Mustafa Kamarić” su napravili jedan performans uz pjesmu “Human Rights” koju je izvodio učenik Adnan Kapetanović.

Na dan održavanja Zimskog bazara 22.12.2017. učenici su izveli performans u centru grada a u ovom performansu im je pomogla plesna sekcija naše škole. Građani su ovim performansom bili podsjećeni na ljudska prava i na jednakost svih bez obzira na rasu , vjeru  ili naciju.

Građani su bili oduševljeni ovim performansom i jakim aplauzom su nagradili učenike. Također trebamo napomenuti da su koordinatori ovog performansa bili profesori Azijada Jukan i Farzijala Šišić.

Izvijestio: Agan Alibegović

Zimski bazar

U petak, 22.12.2017. godine u centru grada je održan novogodišnji zimski bazar. Riječ je o manifestaciji koju su uspješno organizovali Općina Gračanica  u saradnji sa BKC -om, nevladinim organizacijama, osnovnim i srednjim školama.

Program svečanog otvaranja su obogatili učenici  IIa razreda kao i učenice plesne sekcije , izvedbom pjesme “Human Rights”. Bazar je izložbeno prodajnog karaktera te su posjetioci imali priliku da pogledaju i kupe kreativne radove koje su pripremili i naši  učenici.

Svi prikupljeni prihodi donirani su u humanitarne svrhe. U večernjem programu učestvovali su Lejla Vražalica, Adnana Kapetanović i Adis Šuša, a prisutni su imali priliku uživati u njihovim muzičkim interpretacijama.

Izvijestila: Džejla Ibrahimović

Hemičari u akciji

U petak, 8.12.2017.godine, učenici izborne nastave iz hemije sa profesorom Mehmedom Brkić, održali su dva časa praktične nastave u lokalnoj firmi koja se bavi galvanizacijom plastične galanterije, Plamingo.

Uposlenici Plaminga su ih informisali o radu njihove firme, te im demonstrirali  detaljnu izradu svojih proizvoda. Pored toga vrijeme su proveli u laboratoriju gdje su mogli vidjeti proces galvanizacije . Inženjeri hemije su zajedno sa našim profesorom objasnili šta se nalazi u njihovoj laboratoriji te su izveli još nekoliko reakcija poput posrebravanja i bakrenja metala .

Tokom cijele posjte bili su adekvatno obučeni zbog svoje sigurnosti. Učenici su se obogatili novim znanjem i složni su da bi ovakvih akcija trebalo više jer su one idealna prilika za upoznavanje praktičnog dijela onog što učimo u školi.