Maturska ekskurzija – Šanija 2018

Maturska ekskurzija u školskoj 2018/2019.godini je realizovana na relaciji Gračanica – Venecija – Rosalina Mare – Verona – Monaco – Lloret de Mar – Barselona – Grasse – Cannes – Arma di Taggio – Milano – Gračanica.

Ekskurziju je realizovala agencija Grand Tours Zenica u periodu od 14 – 23.septembra 2018.godine.

Na putovanje je išlo 48 učenika, pratioci za učenike su bile profesorice Lejla Đulić i Meliha Abbas, vođa puta je bila pedagogica Vedada Đulić, a vodič ispred agencije je bio Dženan Omić.

Program putovanja je bio sljedeći:

1.dan (petak) – Polazak iz Gračanice u 19,00 sati i noćna vožnja kroz BiH, Hrvatsku i Sloveniju.

2.dan (subota) – Dolazak u jutarnjim satima u luku Punta Sabione. Vožnja brodom do Venecije, obilazak znamenitosti (trg Sv.Marka, Most Uzdaha, Duždeva palača, most Rialto…) i slobodno vrijeme do 14,00 sati. Dolazak u Rosolina Mare u popodnevnim satima. Smještaj u hotel ”Sole”, slobodno vrijeme i noćenje.

3.dan (nedjelja) – Doručak, napuštanje hotela i vožnja prema Veroni. Dolazak u Veronu u popodnevnim satima. Obilazak i slobodno vrijeme. Nastavak vožnje prema Kneževini Monaco. Obilazak Monaca i Monte Carla u večernjim satima. Noćna vožnja prema Lloret de Mar-u.

4.dan (ponedjeljak) – Dolazak u Lloret de Mar u jutarnjim satima. Smještaj u hotel ”Flamingo”, ručak i slobodno popodne. Navečer odlazak u disko.

5.dan (utorak) – Doručak i odlazak grupe u zabavni park Port Aventura. Povratak u hotel u i večera.  Zajednički odlazak u disko gdje su agencije organizirale RED LOVE PARTY i koncert Amela Ćurića.

6.dan (srijeda) – Doručak i polazak u Barselonu. Cjelodnevni obilazak Barselone i njenih znamenitosti: toranj Agbar, Korida, sagrada Familia, Plaza Catalunya, Plaza Espana, Mont Juic. Posjeta muzeju prirodnih nauka Cosmo Caixa, stadionu Nou Camp i najpoznatijoj ulici u Barseloni, La Rambli. U večernjim satima prisustvo predstavi Magične fontane. Povratak u hotel. Kasna večera i odlazak u disko.

7.dan (četvrtak) – Doručak. Kupanje na bazenu i slobodno vrijeme, večera i odlazak u disko.

8.dan (petak) – Doručak, odjavljivanje iz hotela i putovanje prema Azurnoj obali. U popodnevnim satima obilazak parfimerije Fragonard u gradiću Grasse, te evropske filmske prijestolnice Cannes-a. U večernjim satima putovanje prema  Ligurskoj obali i dolazak u  Arma di Taggio. Smještaj u hotel ”Solidago” i noćenje.

9.dan (subota) – Doručak, odjavljivanje iz hotela u putovanje prema Milanu. Obilazak znamenitosti Milana: Castel Sforzesco, Duomo, Scala, San Siro i slobodno vrijeme. Nastavak putovanja prema BiH.

10.dan (nedjelja) – Dolazak u Gračanicu u 9,30 sati.

Maturska ekskurzija je protekla bez bilo kakvih poteškoća. Ponašanje učenika je bilo primjerno, nije bilo kašnjenja niti ometanja plana i programa ekskurzije.