OBILJEŽILI SMO 1.MART-DAN NEZAVISNOSTI

Povodom Dana nezavisnosti, 1. marta u organizaciji Grada Gračanice u Velikoj sali BKC-a organizovan je koncert i priredba “Gračanička mladost svome gradu i svojoj domovini” gdje su učestvovali i učenici historijske sekcije Gimnazije “Dr. Mustafa Kamarić”. Ljubav prema domovini iskazali smo pjesmama “Dragoj mojoj BiH” i “Pismo prijatelju, prigodnim plesnim performansom uz sevdalinku Alekse Šantića “Emina”, te isječkom “Bosna, moja jednina domovina” iz monodrame Emira Hadžihafizbegovića. Pored naših učesnika, program su upotpunili i članovi Umjetničkog Obrazovnog Centra Gračanica koji su za publiku priredili mini koncert. Svi učenici su zaista imali uspješne tačke i nagrađeni su gromoglasnim aplauzom.

1. mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Herecgovine još od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od SFRJ. Većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se tada pozitivno – glasali su za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana.

JEDINA DOMOVINO, SRETAN TI DAN NEZAVISNOSTI!