One BiH One Book

 
Učenici JU Gimnazija “dr. Mustafa Kamarić Gračanica” su uključeni u projekat One BiH One Book pod mentorstvom profesorice engleskog jezika, Lejle Đulić.
Ovo je projekat US Embassy u BiH namijenjen nastavnicima engleskog jezika i učenicima srednjih škola. Svake godina se pročita po jedna knjiga i učenici raspravljaju o radnji romana ili druge vrste književnosti. Na taj način učenici vode raspravu o određenim vrijednostima ili pošastima čovječanstva. Ove godine su čitali novelu “Dear Martin” od Nic Stone gdje se raspravljalo o rasizmu i policijskoj brutalnosti nad mladim crnim dječakom.
 
U nastavku je i tekst koji je objavljen na FB stranici “One BiH One Book”:
 
“And our dear students from Gymnasium Dr.Mustafa Kamaric” in Gračanica under the mentorship of their professor Lejla Đulić continued with their book discussions during February. Along with the topics related to the novel they wanted to acknowledge and celebrate February as the Black History Month, so students made sure that the most prominent names in the anti-racism and civil rights movement in the American history were mentioned and learned. Students also read the best quotes from “Dear Martin” book and interpreted them in their social context.
And in the end, we were told that the students gave some excellent recommendations and great reviews of Dear Martin novel.”