„ZUKUNFTSWERKSTATT – Ljetni kamp 2019“

Goethe-Institut Sarajevo, već drugu godinu zaredom je organizovao ljetni kamp za učenike sa partnerskim školama iz svih dijelova Bosne i Hercegovine. Ove godine ljetni kamp se dešavao u gradu Jajcu, konkretno na Plivskim jezerima, u periodu od 11.9. – 15.9. 2019. a prisutni su bili profesori i učenici iz 13 škola diljem BiH.

Ovogodišnje teme ljetnog kampa su bile:
1. Sport i zdravlje
2. Društvena odgovornost
3. Jezik kao poveznica/most
4. Ekologija i zaštita okoline
5. Muzika

Cilj ovih radionica i sportskih aktivnosti je bio da osnaže ulogu mladih u društvu i ukažu na njihovu društvenu odgovornost, te naravno jačanje njemačkog jezika u BiH.

Predstavnici naše škole na ovom kampu su bili,Nejra, Ajla, Muhamed, Faris i Azer na čelu sa profesorom njemačkog jezika Mujkić Jasminom.

Druženja kroz jutarnje vježbe, planinarenja, vožnje brodicama, pripremama i izvedbama pozorišnih komada, fudbalom i sl. su samo neke od aktivnost koji su naši učenici realizovali sa učenicima iz ostalih škola.

Ovu priliku su naši biciklisti ujedno iskoristili za vožnju biciklima kroz prelijepe krajeve grada Jajca te općina Jezero i Šipovo. Odlazak na izvor Plive u općini Šipovo (relacija duga 55 km u oba smjera) je vožnja koja će se dugo pamtiti.

Sve u svemu ovo je bio jedan lijep i super organizovan kamp sa pregršt lijepih uspomena. Unaprijed se radujemo i sljedećem.

“De da vidimo kako smo ispali”

To je naziv simbolične akcije fotografisanja u kojoj su učestvovale učenice naše škole Adnana Mulalić i Laila Zildžić, ispred Vijeća učenika Gimnazije “Dr. Mustafa Kamarić”.

U pitanju je humanitarna akcija prikupljanja pomoći za operaciju i liječenje sugrađanina Armina Ćurića. Neformalna humanitarna grupa „Gračanlije za Gračanlije“ pokrenula je niz aktivnosti u cilju prikupljanja sredstava. U sklopu humanitarne radne akcije “Šporet drva ne vraća ” ( život dane ne vraća ) i održanih akcija kao što su turnir u malom fudbalu, šišanje, čišćenje odžaka, došlo je vrijeme i na još jednu malu ali značajnu akciju pod imenom “De da vidimo kako smo ispali”.

U centru grada je 13.09. u vremenskom periodu 9-13h postavljena kutija u koju su prolaznici mogli donirati koliko su željeli i mogli i naravno simbolično uz okvir, za zainteresovane je upriličeno i fotografisanje.

Ovo je samo jedna od aktivnosti u kojoj se pokazuje ljudskost u bezuslovnom činjenju dobrih dijela. Bravo Gračanica!
#gračanlijezagračanlije

Izvijestila: Laila Zildžić

PRVO PREDAVANJE U NAŠOJ ŠKOLI “ŽIVOT POSLIJE RAKA, BORBA SE NASTAVLJA”

Udruženje “Srce za djecu oboljelu od raka” i ove godine obilježava Zlatni septembar – mjesec podizanja svijesti o dječijem raku nizom aktivnosti u mjesecu septembru. Slogani ove kampanje su „Život poslije raka“ i „Borba se nastavlja“ koji govore o tome kako sa izlaskom iz bolnice ne završavaju borbe djece oboljele i liječene od raka. Mnogi problemi s kojima se susreću dolaze poslije i djeca i porodice trebaju podršku društva.

Za kampanju u Tuzli i Tuzlanskom kantonu planirano je održavanje edukativnih predavanja za srednjoškolce iz 10 srednjih škola sa područja Tuzlanskog kantona na temu „Psihološki aspekt maligniteta kod djece i mladih“.
Drugo po redu predavanje održano je u Gimanziji „Dr.Mustafa Kamarić“ u Gračanici koje se pokazalo kao nešto što je baš trebalo našim mladim ljudima. Bili su veoma zainteresovani za temu te su pažljivo slušali i „upijali“ informacije. Najkorisniji dio predavanja im je svakako bila panel diskusija sa mladim Muhamedom Mahmićem, članom grupe MladiCe, mladim čovjekom koji je u djetinjstvu liječen od raka, gdje su imali priliku pitati ga sve o njegovom iskustvu i šta je njemu najviše značilo od njegovih vršanjaka u tom periodu njegovog života. Svakako da je pažnju privukao i film „Velika bijela kuća“ koji je naišao na oduševljenje te koji je srušio sve predrasude, ukoliko ih je do tada i bilo. Vidljiva empatija i suze u očima srednjoškolaca dokaz su kvaliteta mladih ljudi našeg društva i znak da djeca oboljela i liječena od raka i njihove porodice imaju na koga da se oslone u budućnosti. Srednjoškolci Gimnazije u Gračanici stavili su zlatne vrpce na svoja srca u znak podrške djeci oboljeloj i liječenoj od raka.

Cilj predavanja i kampanje jeste upravo podizanje svijesti kod mladih na ovu temu uz isticanje važnosti podrške u procesu resocijalizacije i prevencije stigmatizacije oboljele i izliječene djece.
Edukativno predavanje držala je Sabina Duman, psiholog – pedagog u Udruženju „Srce za djecu“.

Izvijestila: Atifa Buldić- Bešić ispred udruženja “Srca za djecu oboljelu od raka”