Debate učenika drugih razreda

U utorak, 21.5.2019. održana je debata za učenike drugih razreda. Ovaj događaj je okupio učenike drugih razreda kako bi poslušali interesantne teme koje su izlagane po sistemu debate: postavka problema, razlaganje problema , intervencija i plan akcije.

Debate su organizovale profesorice Azijada Jukan i Farzijala Šišić. Teme debata su:

1. Zagađenost zraka i vode (IIa)
  2. Odliv mozgova (IIb)
  3. Problem nasilja u porodici (IIc)

Prezentatori su dobro iznijeli problem i razradili plan akcije u rješavanju zadanih problema te su zaslužili čestitke prisutnih.

Dan otvorenih vrata

Danas, 20.5.2019. JU Gimnazija “dr. Mustafa Kamarić” Gračanica otvorila svoja vrata za učenike završnih razreda osnovnih škola. Cilj ovog događaja je upoznavanje učenika osnovnih škola ne samo sa prostorijama, profesorima i učenicima, nego i sa mogućnostima koje ova škola nudi tokom četiri godine obrazovanja.

Tom prilikom učenici i profesori naše škole su učenicima prezentirali određene aktivnosti po predmetima gdje su imali priliku da vide razne eksperimente iz hemije i fizike, učenje stranih jezika kroz igre, provjere znanja kroz interesantne online kvizove, dramske prikaze iz bosanskog jezika i historije i druge. Prezentatori su bili uglavnom učenici pod nadzorom njihovih mentora.

U školskoj 2019./2020. JU Gimnazija “dr. Mustafa Kamarić” planira upisati ukupno 4 odjeljenja od čega 2 odjeljenja opće gimnazije, 1 odjeljenje jezičke gimnazije i 1 odjeljenje gimnazije informacionih tehnologija.

Propagandni materijal naše škole o planu upisa u prvi razred kao i nastavnom planu i programu gore navedenih smjerova možete preuzeti ovdje.

Dobro nam došli

U društvu sa Heather Derr-Smith

U utorak, 14. maja 2019. godine Gimnaziju “Dr. Mustafa Kamarić” posjetila je uspješna američka pjesnikinja i aktivistica Heather Derr-Smith prilikom čega je održala radionicu na temu poezije za sve učenike koji uživaju u čitanju i stvaranju iste. Derr-Smith je nagrađivana autorica četiri knjige i trenutno je u procesu čisanja pete. Upravo njena prva knjiga “Each End of the World” govori o periodu 1991-1996 kada je volontirala na ovim područjima. Ona je velika zaljubljenica naše zemlje koju je prvi put posjetila 1994. godine i od tada se neprestano vraća. Trenutno organizira radionice na temu poezije u Američkim kucima u BiH podržana od strane Američke ambasade. Osim Američkih kutaka željela je svom radu priključiti neke druge gradove i zajednice. Na prijedlog V. B. Borjena, koji uspješno sarađuje sa njenom organizacijom koja podržava autore širom svijeta koji imaju nešto da kažu. Pored BiH posjetila je i mnogo drugih zemalja, mahom pogođenih ratnim razaranjima.

Heather je učenike Gimnazije upoznala sa svijetom poezije, nekim novim obećavajućim mladim autorima, te i njima samima dala priliku da pokažu svoj rad. Ovom prilikom za nju su izveli predstavu Hamlet. Američku pjesnikinju su oduševili svojim tečnim engleskim jezikom, ali i beskrajnom harizmom i humorom zbog čega ih je odlučila pohvaliti objavom na svojoja web stranici.