Svjetski dan ozona se obilježava 16. septembra širom planete Zemlje. Ovaj dan je još poznat kao Svjetski dan sprječavanja narušavanja Ozonskog omotača i treba da probudi svijest kod ljudi kako bi se shvatilo koliki je njegov značaj. Ozon apsorbuje štetno Ultraljubičasto zračenje Sunca. On predstavlja štit koji spriječava prodiraanje UV zračenja na površinu zemlje. Sastavljen je od tri atoma kiseonika i predstavljen je formulom O3. Ozonski omotač je smješten u stratosferi i nalazi se između 15 do 30 kilometara iznad zemljine površine.

 

Danas su i naši gimnazijalci obilježili Dan zaštite ozonskog omotača.
Učenici 3. razreda izborne nastave- biologija pripremili su prezentaciju na datu temu. Takođe, izradom plakata koji su postavili u holu škole zeljeli su učenicima skrenuti pažnju na važnost očuvanja životne sredine, posebno ozonskog omotača koji ima važnu ulogu u zaštiti organizma od štetnog UV zracenja.